Lutowanie pozwala łączyć ze sobą elementy metalowe, jednocześnie zapewniając odporność na wilgoć i dobrą przewodność prądu. Można to zrobić, używając lutownicy.

Lutownica – jak działa?

Lutownica to narzędzie ręczne, które nagrzewa się za sprawą energii elektrycznej. Warto jednak zauważyć, że są również dostępne urządzenia, która działają dzięki akumulatorowi lub za sprawą gazu, jednak stosuje się je jako alternatywę, ponieważ nie są w stanie wygenerować tak dużej temperatury jak tradycyjne rozwiązania. Korzysta się z nich w przypadku chęci wykonania szybkiej naprawy w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu.

Wracając jednak do meritum – w jaki sposób stosować lutownicę? Lutownica służy do podgrzewania metalu do wysokiej temperatury, mieszczącej się zazwyczaj w przedziale od 90°C do 450°C. Dzięki temu topi się lut, jednocześnie zespalając wybrane części.

Konstrukcja lutownicy – jak prezentuje się budowa narzędzia

Urządzenie składa się zazwyczaj z izolowanego termicznie uchwytu, a także podgrzewanego metalowego grotu, dzięki któremu można przeprowadzić scalanie poszczególnych elementów. W większości przypadków lutownica wykorzystuje napięcie w kontakcie, ale zdarzają się i modele posiadające zasilanie akumulatorowe lub nawet gazowe.

Czy do lutownicy potrzebne są dodatkowe akcesoria?

Pomimo tego, że lutownica jest niezbędna do scalania elementów, to nie można zapomnieć o innych, dodatkowych akcesoriach. Jednym z nich, jest gąbka do czyszczenia grotu. Dzięki niej można się pozbyć zanieczyszczeń oraz korozji, które mogą wpłynąć na to, że wykonane połączenie będzie słabej jakości.

Do zestawu dodatkowych akcesoriów warto również zaliczyć odsysacz do cyny i plecionki. Dzięki nim można odprowadzić nadmiar lutu do momentu, w którym na powierzchni zespawanych elementów pozostanie wyłącznie odpowiednia ilość.

Jakie są rodzaje lutowania?

Lutowanie jest czynnością bezpośrednio związaną z branżą elektroniczną. Może być również elementem domowego hobby. Jednak lutowanie nie zawsze oznacza tę samą czynność. Są różne sposoby łączenia elementów. Warto się dowiedzieć, czym się charakteryzują.

Lutowanie miękkie, twarde i wysokotemperaturowe – charakterystyka

Pierwszą odmianą jest lutowanie miękkie. Odbywa się w warunkach od 90°C do 450°C. Niska temperatura jest stosowana w większości przypadków, najczęściej w domowych warunkach lub do zespalania drobnych elementów, które nie są narażone na oddziaływanie dużego natężenia ciepła, ponieważ w innym przypadku mogłyby się po prostu stopić.

Drugą odmianą jest lutowanie twarde, odbywające się w temperaturze powyżej 450°C. Do połączenia materiałów tą metodą, niezbędne jest posiadanie palnika. Dzięki niemu można wygenerować poziom ciepła przekraczający wcześniej wymienioną granicę.

Ostatnim typem, jest lutowanie wysokotemperaturowe. Wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń, a także dużych umiejętności i doświadczenia. Odbywa się w warunkach cieplnych przekraczających pułap 900°C. 

Jak odpowiednio przygotować się do lutowania materiałów

Zanim przystąpi się do lutowania, należy się zaopatrzyć w narzędzia i akcesoria o wysokiej jakości, które umożliwią nie tylko skuteczną, ale i bezpieczną pracę. Można je znaleźć, na przykład w ofercie sklepu Botland. Znajdują się w niej rozmaite odmiany narzędzi lutowniczych, a także dodatkowe wyposażenie, takie jak na przykład odsysacz do cyny.

Odsysacz do cyny, plecionki i inne akcesoria

Dzięki nim można zabezpieczyć się na wypadek popełnienia pomyłki i pozbyć się nadmiernej ilości środka do lutowania. Za sprawą odsysacza do cyny, plecionek i narzędzi do lutowania, cały proces łączenia materiałów może być jeszcze łatwiejszy do wykonania.

Jax & Naruto
seo@getso.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *