Ostatnio coraz więcej słyszymy o specjalizacji UX. Wygląda na to , że jest na nią spore zapotrzebowania w świecie, kiedy dla filmy posiadanie strony internetowe jest jedną z konieczności. Pochylmy się zatem nad tym wątkiem, opisując pokrótce, o co w ogóle chodzi, żeby wreszcie przejść do najbardziej elektryzującego wątku – chodzi oczywiście o zarobki.

UX designer – kto to?

Już od wielu lat zmierzamy ku kształceniu się i zdobywaniu doświadczenia w ściśle zakrojonych dziedzinach. Nie jesteśmy już ludźmi renesansu – może poza kilkoma chlubnymi wyjątkami – a coraz silniej okopujemy się w znanych sobie dyscyplinach. Zatem z pogranicza marketingu internetowego, programowania i grafiki użytkowej wyłoniła się kolejna kategoria specjalisty – chodzi właśnie o tzw. UX designera. Większe korporacje już mają stanowiska dla takich osób, natomiast mniejsze myślą, jakby tu wygospodarować fundusze, by móc ją zatrudnić.

UX designer nieco przeczy temu, o czym napisaliśmy na początku. Powinien bowiem znać się co nieco na kilku rzeczach. Musi więc wiedzeć co nieco o psychologii, szczególnie psychologii konsumenta/użytkownika sieci, mieć zmysł estetyczny, a także znać podstawy programowania i – jeżeli to możliwe – pozycjonowania.

Najważniejsze w jego pracy jest to, aby niejako wejść w skórę odbiorcy docelowego danej witryny czy aplikacji internetowej. Spojrzeć na realizację sieciową jego oczami, w odcięciu od wiedzy, jaką się posiada.

Następnie UX designer czyni szereg uwag i propozycji zmian, które zmierzać mają ku temu, aby dana rzecz była “przyjazna” dla użytkownika, aby więc z przyjemnością na nią wchodził i z łatwością się poruszał między jej sekcjami, by szybko dotrzeć tam, gdzie chce.

Ile można wyjąć grosza?

Naprawdę dobrych specjalistów z zakresu UX nie ma w Polsce wielu, dlatego też na rynku pracy są bardzo pożądani. Stąd też wynika, że są raczej dobrze opłacani, tym bardziej, że ich specjalizacja wymaga szerokich horyzontów myślowych i działania na pograniczu wymagających dziedzin.

Zarobki rzędu 5, 6 czy nawet 7 tysięcy netto na miesiąc nie są tu wyjątkowe. Jeżeli mówimy o zarobkach doświadczonego UX designera, z wieloletnim stażem, to są one odpowiednio wyższe. Rzecz jasna, renomowane firmy płacą więcej niż mniejsze, dla których każdy wydany grosz jest istotny.

Warto również wspomnieć o freelancerach, którzy z reguły pracują zdalnie i jeśli nie mają problemów z leadami, mogą zarobić więcej niż będąc na etacie.

Sprawdź dosepne kursy programowania na sdacademy.pl

Jax & Naruto
seo@getso.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *