kilka stron na jednym hostingu

Stosunkowo często spotykamy się z różnymi pytaniami dotyczących hostingu. Wśród nich często przewija się dotyczące kwestii tego, czy można na jednym hostingu trzymać kilka stron? Warto się wypowiedzieć na ten temat i – jak to się mówi – uciąć spekulacje.

Wszystkie domeny pod ręką

Ostatnio napisał do nas czytelnik, który poruszył właśnie tę sprawę. Postanowiliśmy więc omówić ją na przykładzie jego zapytania, oczywiście za jego zgodą.

“Dzień dobry. Sprawa jest z pozoru prosta, ale też jakby nieco skomplikowana :). Mam zamiar zrobić sobie kilka prostych stronek, trochę ze sobą powiązanych, takie bardziej blogowe. Mam też kilku znajomych, dla których robię coś w stylu portfolio, onepage. I teraz pytanie, mogę je trzymać na jednym hostingu. Czy też lepiej, jakbym dla każdej domeny przypisać różnych serwerom? Pozdrawiam, Jaca”.

Spieszymy zatem z odpowiedzią. Oczywiście firmy specjalizujące się w hostingu dają nam taką możliwość, aby na jednym hostingu trzymać wiele odrębnych stron. Jeśli nie są one przesadnie rozbudowane (w przywołanym przykładzie raczej nie są). To nic nie stoi na przeszkodzie, może to być nawet niezbyt pojemny serwer, który nie będzie też przesadnie drogi. Chyba że strony zaczęłyby się cieszyć dużą popularnością i codziennie pojawiałoby się na nich setki użytkowników, wtedy dopiero można się zastanowić nad zainwestowaniem w droższą i bardziej profesjonalną usługę.

Przy czym zalecamy, aby pliki każdej ze strony przechowywać w osobnym katalogu, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej nad wszystkim zapanujemy.

Wspomnijmy jeszcze, że wspólny serwer może oznaczać taki sam adres IP. Jeśli zależy nam na dobrych pozycjach w wyszukiwarce Google, to powinniśmy dążyć do tego, aby każda strona miała swój adres IP. Zalecamy takie działanie, gdyż bez względu na profil witryny wysokie usytuowanie w rankingu Google zawsze jest czymś cennym i powinno nam na tym zależeć.

Pamiętajmy jeszcze o tym, że usługodawcy oferują nam różne propozycje. Zapoznajmy się z nimi, w razie wątpliwości dopytajmy, aby na końcu wybrać optymalną dla nas decyzję.

Jax & Naruto
seo@getso.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *