Windows 10 to najnowszy system operacyjny Microsoftu. Z tego powodu warto wiedzieć, jak go zainstalować na swoim komputerze. Są dwie możliwe sytuacje – wgranie systemu jako zastępstwa dla niewspieranego już Windowsa 7 lub wgranie całkiem nowego systemu na komputer, na którym wcześniej nie było żadnego innego. Jak zainstalować Windows 10?

Nośnik instalacyjny

Pierwszym krokiem jest utworzenie nośnika instalacyjnego. W tym celu korzysta się z Windows 10 Media Creation Tool. Narzędzie to może samodzielnie stworzyć nośnik instalacyjny na USB lub przygotować obraz ISO do wgrania na płytę DVD. Potrzebna pamięć wynosi przynajmniej 8 GB. Jego przygotowanie może zająć trochę czasu, zwłaszcza jeśli urządzenie nie jest wystarczająco wydajne.

BIOS

Jeśli masz już nośnik instalacyjny, to musisz uruchomić w swoim komputerze BIOS. Robi się to poprzez szybkie wciśnięcie klawiszy Del, F1 lub F2 zaraz po uruchomieniu urządzenia. W BIOSie należy znaleźć sekcję, która określa jaki nośnik jest pierwszy brany pod uwagę oraz ustawić tam pierwszeństwo USB lub DVD przed dyskiem komputera. Później możesz zapisać zmiany i ponownie uruchomić komputer.

Windows 10

Jeśli poprawnie dokonałeś zmiany w BIOSie, to Twój komputer przy uruchomieniu włączy instalator Windows 10. Następnie będziesz musiał uzupełnić podstawowe dane – język, format daty i godziny, format klawiatury. Następnie zostaniemy zapytani o klucz licencyjny oraz poproszeni o zaakceptowanie warunków umowy. Jeśli interesuje Cię system na potrzeby domowe, to nie musisz mieć klucza.

Partycja

Kolejnym krokiem jest wybór partycji, na której ma być zainstalowany system. Jeśli Twój dysk ma tylko jeden dysk, to wybierasz go z listy oraz klikasz opcję “Nowa”. Gdy już potwierdzimy wybór, przejdziemy do rzeczywistej instalacji. Ona może zająć trochę czasu, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nie ma żadnego sposobu na przyspieszenie. Po prostu trzeba cierpliwie czekać na możliwość konfiguracji systemu oraz ustawieniu własnych preferencji. Przez cały ten proces Windows przeprowadzi Cię za rękę.

Jax & Naruto
seo@getso.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *