Zanim wkroczymy na mniej lub bardziej zawiłe ścieżki związane z hostingiem, zacznijmy od sprawy podstawowej. No właśnie – wyjaśnijmy w kilku akapitach, czym jest ta usługa i dlaczego jest taka istotna, w przypadku gdy chcemy prowadzić z sukcesem stronę.

Hosting: definicja

Hosting, mówiąc najkrócej, to nic innego jak miejsce na pliki w postaci zdjęć, filmów czy tekstów. Odpowiada za niego nieustannie pracujący komputer podłączony do sieci, nazywamy go po prostu serwerem. Nie może to być słaby sprzęt, na którym już nikt nie chce pracować, ale najlepszy z możliwych, który udźwignie ciężar obowiązków. Przecież od jego niezawodności zależy, czy poprawnie będzie działało wiele witryn. Nawet z pozoru drobna awaria może przynieść klientom dość poważne straty. Dlatego też hosting to poważna sprawa i nie powinno się go lekceważyć. 

Za hosting oczywiście nie odpowiada wyłącznie sprzęt. Konieczny jest również specjalista od hostingu, a najlepiej zwarty, świetnie się uzupełniający zespół. Doradzi on w kwestii wyboru optymalnych opcji, a następnie będzie sprawował pieczę nad tym, by strona dobrze funkcjonowała. A jeśli już pojawi się awaria – co niestety jest nieuniknione – to sprawny, można powiedzieć nasz zewnętrzny dział IT najszybciej, jak to możliwe, zażegna niebezpieczeństwo.

Co ciekawe, firmy IT zwykle oferują hosting w pakiecie z innymi działaniami, jak choćby tworzenie witryny i uzupełnianie treści.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu

Najpierw wypada mocno zaakcentować, że należy omijać szerokim łukiem wszelkie oferty “taniego” czy wręcz “darmowego” hostingu. Zwykle pod tego rodzaju, hmmm, “propozycją” kryją się słabe jakościowo usługi, czyli z reguły wolny i niewydajny serwer. Zdecydowanie lepiej skierować swoją uwagę w kierunku płatnych propozycji. Tym bardziej że solidny hosting nie musi być wcale drogi, jego cena zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych.

Wszystko zależy od tego, czym się charakteryzuje nasza strona. Jeżeli jest to rozbudowana witryna, wówczas będziemy potrzebowali bardziej zaawansowanej usługi; podobnie w przypadku strony, która jest chętnie i często odwiedzana, więc panuje na niej duży ruch.

Zwróćmy przy tym uwagę, na możliwości transferowe hostingu oraz przestrzeń dyskową serwera. Istotny jest również stosunek do klienta i to, jak szybko odpowiadają na pytania i reagują na różnego rodzaju problemy.

Jax & Naruto
seo@getso.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *