Ergonomia pracy przy komputerze

Z roku na rok coraz więcej czasu spędzamy przed monitorem. Dlatego tak ważna jest ergonomia pracy przy komputerze. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to jak urządzone jest nasze stanowisko pracy.

Jak powinno wyglądać stanowisko pracy przy komputerze?

Na pewno warto zainwestować w regulowany fotel, który zapewni podparcie nie tylko plecom, ale i naszym łokciom. Przyda się też biurko, którego wysokość możemy regulować. Jeżeli na co dzień pracujemy z laptopem, to warto zakupić specjalną podstawkę, która podniesie ekran komputera poniżej linii naszego wzroku. Takie rozwiązanie ma jednak pewne wady. Niemożliwe staje się używanie zintegrowanej klawiatury i touchpada. A zatem czekają nas dodatkowe wydatki. Będziemy musieli zaopatrzyć się w klawiaturę i mysz komputerową. Laptop postawiony na podstawce poprawi postawę przy biurku, ale jednocześnie ekran zostanie odsunięty od oczu, pogarszając komfort widzenia. Jest to szczególnie dokuczliwe, gdy dysponujemy sprzętem z bardzo małą przekątną ekranu. W takim przypadku warto zastanowić się nad możliwością wyposażenia naszego stanowiska pracy w dodatkowy monitor.

Na co jeszcze warto zwrócić szczególną uwagę?

Na pewno na oświetlenie, to ono w bardzo dużej mierze wpływa na komfort naszej pracy. W czasie pracy starajmy się jak najczęściej korzystać ze światła dziennego. Ono najlepiej działa na nasz organizm, dodatkowo pobudza nas o działania. Oczywiście nie oznacza to że powinniśmy zrezygnować całkowicie z oświetlenia sztucznego. Najczęściej wybieramy małe lampki, które stawiamy na blacie biurka. Źródło światła ustawiamy tak, by nie odpijało się ono od blatu roboczego czy monitoria i przez to raziło w oczy. Osoby praworęczne powinny ustawić lampkę po lewej stronie komputera. Natomiast leworęczni ustawiają dodatkowe źródło światła po prawej stronie monitora.

Jax & Naruto
seo@getso.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *